Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie jak go wskrzesić.

Albert Einstein

No właśnie. Czas miniony nie wróci choćbyśmy nie wiem jak chcieli. A osoby, dla których wspólny czas jest najważniejszym sposobem okazywania uczuć czują to szczególnie mocno. Dla nich czas im poświęcony to najważniejszy i najlepszy prezent. I ten czas zostaje w ich pamięci i sercu na długo.

waluta WSPÓLNY CZAS

Nawet jeśli osoby z tego obszaru świetnie wiedzą, że są kochane, słyszą to i w zasadzie nie mają powodów aby w to wątpić, jednak jeśli czują, że ktoś nie ma dla nich czasu, albo muszą dzielić ten czas z innymi osobami czy sprawami – nigdy nie będą się czuły wystarczająco dobrze. Podobnie jak z innymi językami miłości tak to już jest, że najważniejszy jest … najważniejszy i trudno jest przebić się przez brak. Niby wszystko jest w porządku, ale…

Bo przecież na tym polegają te języki, że właśnie ten konkretny rozumiemy najlepiej. Nicholas Sparks (autor książek) twierdzi nawet, że w ogóle „życie polega na tym, by spędzać razem czas, by mieć ten czas na wspólne spacery, trzymanie się za rękę, cichą rozmowę i przyglądanie się zachodowi słońca” – mamy spore przypuszczenia, że jego językiem miłości jest właśnie wspólny czas. Bo nie wszyscy tak to widzimy. Jesteśmy przecież rożni. Ale Sparks bardzo fajnie opisuje dokładnie to, o co chodzi takim ludziom, a co bywa trudne dla innych. Bo przecież wszyscy wiemy, że relacja potrzebuje wspólnego czasu. I nawet przecież razem go spędzamy. A z kim niby? Ale dla osób potrzebujących wspólnego czasu mieszkanie razem to jeszcze nie wszystko. Jeśli każdy zajmuje się swoimi sprawami to niby jest, ale trochę jakby go nie było. Sprawę utrudnia fakt, że nie zawsze tak jest. Chodzi w tym o wspólne spędzanie czasu po prostu i wcale niekoniecznie robienie czegoś razem. Prawda jest taka, że takie osoby mogą, choć nie muszą, czuć się źle, nawet kiedy wprawdzie razem, ale jednak muszą coś robić. Może nie muszą ale tak jakoś wychodzi. I gdzie trzymanie się za rękę i ciche rozmowy? Albo wspólne patrzenie na zachód słońca? Ech… nikt nie obiecywał, że będzie łatwo.

Pomoc dla osób spoza prezentowanego obszaru językowego:

  • numer jeden nie tylko ze względu na prostą kolejność – jeśli spędzacie czas razem bądź offline. Wyłącz dźwięki w telefonie, a najlepiej zostaw go gdzieś dalej. To nie musi trwać szczególnie długo, ale jak jest to czas dla osoby, której chcesz poświęcić swój czas – zrób to naprawdę .
  • powiedz o tym, że „teraz to jest czas dla Ciebie” i bądź rzeczywiście przy tej osobie. Pamiętaj, ze nie musicie nic robić.
  • Ten język (waluta) ma chyba szczególnie wiele odmian, a przynajmniej my mamy takie wrażenie. Być może osoba, która jest Ci bliska a jest to jej język potrzebuje wspólnego nic nie robienia, a może właśnie chce coś razem robić – naprawiać samochód, gotować obiad, biegać, iść na wycieczkę etc. Dowiedz się tego.
  • pamiętaj o atmosferze. Jeśli będziesz cierpieć i czekać w stylu – „ok. to jest mój czas dla Ciebie i co teraz robimy, bo się nudzę” przekażesz informację „nudzę się z tobą i nie chcę wcale z tobą spędzać czasu” a nie o to chodzi.
  • pomocne może być pamiętanie, że twój czas jest darem dla drugiej osoby

krótki poradnik dla osób, dla których ten język jest kompletnie obcy:

  • to nie muszą być długie godziny. Skupione (ale naprawdę skupione) na drugiej osobie 5 minut podczas śniadania czy 20 minut wieczorem bywa aż nadto.
  • jeśli macie naprawdę dużo na głowie (kto nie ma?) zaplanuj, lub zaplanujcie razem, wasz wspólny czas. Wpisanie go do kalendarza może nie brzmi szalenie romantycznie ale może pomóc rzeczywiście spędzić razem kilka chwil. Inaczej potrafi to umknąć w natłoku obowiązków. Wiele skonfliktowanych par, które przychodzą do nas na spotkania zapytane o ostatni wspólny wieczór odpowiadają w latach!
  • jeśli macie dzieci – zostawcie je na jakiś czas pod opieką babci, dziadka, cioci, wujka czy niani. WARTO. Bardzo warto.

Powodzenia