Niedługo Święta. Przygotowujemy Kalendarz Adwentowy a w nim trochę myśli o nich właśnie. O co chodzi z tym całym Bożym Narodzeniem? Bo przecież nie o choinkę. Chyba. Kiedyś już zresztą o tym pisaliśmy (tutaj)

Boże Narodzenie to tradycyjnie rodzinne Święta. Rodzinne, bo ważną ich częścią są rodzinne spotkania. Jakkolwiek dzisiejsze czasy przesuwają akcent w kierunku przyjaźni, to jednak rodzina jest ważną częścią tego, kim w ogóle jesteśmy, co o sobie myślimy. Łączą nas szczególne więzy – jesteśmy rodziną z niektórymi ludźmi, z innymi nie. I to właśnie z rodziną spędzamy święta, kolejne urodziny i rocznice.

Jest w rodzinie coś niezwykłego – jakaś grupa ludzi ma z sobą więcej wspólnego niż z innymi. Rodziny się też nie wybiera 🙂 Czasem jest w niej ktoś, kogo nieszczególnie darzymy sympatią, no ale przecież jest rodziną. Inni, nawet bardzo bliscy, sympatyczni i lubiani, rodziną jednak nie są i nie będą, bo do rodziny nie można się w zasadzie dostać. Jest się nią albo nie. 

Chyba, że…

Mamy znajomych, którzy mają w swoich sercach znacznie więcej miłości i potrzeby jej okazania niż są w stanie zagospodarować we własnym gronie. Niezwykli ludzie. Spotkali kiedyś smutne, samotne dzieci i nazwali je swoimi. Zaprosili je do swojego domu, podzielili się miłością, którą mieli. Wystarczyło dla wszystkich. Można ich historię opisać dużo dłużej i z wieloma szczegółami, ale załatwili wszystkie formalności i rzeczywiście stali się rodziną. Prawdziwą. Razem świętują, razem walczą, razem zwyciężają lub podnoszą się po porażkach, razem jeżdżą na wakacje, razem siedzą w domu, jedzą śniadania przy wielkim stole, sprzątają; uczą się wzajemnej miłości. 

Coś takiego przydarzyło się nam wszystkim. Bóg nie tylko nas uratował, chciał mieć w nas rodzinę. Chciał z nami spędzać codzienność i święta. I zrobił to. Nazwał nas swoimi i załatwił wszystkie formalności, aby było to możliwe. Stał się NASZYM Ojcem. Jeśli tylko chcemy.

I również o tym jest Boże Narodzenie.

Popatrzcie jaką miłością obdarzył nas Ojciec. Zostaliśmy nazwani Dziećmi Bożymi i rzeczywiście nimi jesteśmy. (1 J 3,1)

PS. Jeśli chcesz, możesz otrzymać e-book z naszym kalendarzem adwentowym z myślami, inspiracjami i zadaniami na Adwent. Wystarczy zapisać się na nasz newsletter. Tutaj 🙂