Dziś Tłusty Czwartek. Jak to mamy w zwyczaju od kilku lat, uczciliśmy święto wizytą na basenie (po dość długiej przerwie okazało się, że kondycja jakby nie ta, ale pływać nadal potrafimy) i… pączkami. Były pyszne. Taki pączek zjedzony tuż po „zrobieniu” trzydziestu basenów był po prostu cudowny. Z różanym nadzieniem. No niebo w gębie po prostu. Na dodatek Najlepsza Synowa przyniosła nam kilka pączków Jej Własną Ręką Zrobionych. To dopiero były pączki!

Tak więc kilka zjedliśmy. I teraz czas na zdrowy rozsądek. Taki Tłusty Czwartek to świetna okazja aby go ćwiczyć. Bo, jak wiadomo, organy nieużywane zanikają i dotyczy chyba również organów „nieoczywistych”, a wśród nich zdrowego rozsądku. 
Jak więc ćwiczyć nasz rozsądek aby służył  nam zdrowo,długo i wiernie? 
Nie należy nawet w taki dzień jak dziś zjadać góry pączków, aż do ….., bo to raz w roku jest. To naprawdę mało mądre podejście. Jednak podobnie mało mądre jest w ramach „zdrowego trybu życia” zjadanie w taki dzień bezglutenowych, beznabiałowych, beztłuszczowych i bezcukrowych pączków-bez-pączków i zmuszanie do tegoż członków rodziny i większości przyjaciół. I ta kłopotliwa sytuacja kiedy mężowi przy okazji wyciągania kluczyków do samochodu wypada z kieszeni paragon z cukierni – jednoznaczny dowód zbrodni. (Oczywiście, jeśli chorujesz na celiakię – raczej nie jedz pączków. Zjedz coś pysznego, co lubisz; w końcu piszemy dziś o zdrowym rozsądku).
W sumie bardzo proste – dla tych, którzy mają zdrowy rozsądek dobrze wyćwiczony odbywa się to w zasadzie całkowicie bezwysiłkowo, inni muszą trochę poćwiczyć.
Warto, bo zdrowy rozsądek bardzo się przydaje nie tylko w Tłusty Czwartek. W zasadzie jest niezbędny do prowadzenia fajnego życia. 
Na koniec kilka rad dla tych, którzy nieco dziś przeholowali z pączkami.
Jeden tradycyjny pączek to, w zależności od nadzienia, ilości lukru i sposobu smażenia 200 – 450 kalorii. Dla łatwiejszych obliczeń wybieramy 300. Taką ilość można spalić w następujące sposoby:
1. Zjadając 30 pączków, bo zjedzenie jednego pączka spala około 10 kalorii
      Ten sposób odrzucamy, bo to przecież wbrew… zdrowemu rozsądkowi 🙂
2. Czytając około 15 godzin
3. Śpiąc około 10 godzin
4. Pisząc SMSy przez 7,5 godziny
5. Godzinę szybko maszerując
6. Odkurzając 2,5 godziny
7. Pływając 40 minut – czyli my konkretnie mamy jeden pączek gratis 😛
Jednym słowem – udanego Tłustego Czwartku