Coś mnie ostatnio prześladuje. Dosłownie, gdzie tylko się nie ruszę, że nie wspomnę o tablicy na facebook’u, z każdego niemal miejsca, wyskakują głupie cytaty na temat miłości. A co jeden to głupszy. Tylko zazwyczaj bardzo ładnie ubrane. W piękne słowa, które budzą emocje. Bardzo piękne i bardzo poruszające. Tyle, że kompletnie nieprawdziwe. Jakiś przykład? Proszę bardzo: Naprawdę kochać można dopiero wtedy, kiedy jest się samotnym. Dopiero wtedy widzi się rzeczy takie, jakimi są naprawdę. – Anthony de Mello
Wspaniałe! I jakie głębokie!
Trochę takie z cyklu: W dniu, w którym zaniechasz podróży dotarłeś do celu.
Zastanawiam się czasem, czytając takie głębokie cytaty, nad tym jaka jest różnica pomiędzy głębią a pustką. Zadziwiająco często te dwa pojęcia są chyba mylone.
Albo taka rozmowa:
Czy niepokoiłabyś się, że mogę do niej odejść?
– Nie.
– To znaczy, że mnie nie kochasz?
– Nie rozumiesz. Miłość nie ma nic wspólnego z zazdrością i z obawą, że coś stracisz. Kocham cię, ale jeśli zechcesz odejść, ponieważ nie możesz zapomnieć o innej kobiecie – to dobrze. To będzie prawdą. Ponieważ gdybyś został – byłoby to kłamstwo. Jeśli odejdziesz, to będzie znaczyło, że nie pasujemy do siebie i dobrze, że odszedłeś.(…)
 – Jakoś dziwnie mnie kochasz… Nie przywiązałaś się do mnie?
– Miłość nie ma nic wspólnego z przywiązaniem. Przywiązanie i zazdrość oznacza brak miłości do siebie. Oznacza, że uważasz siebie za gorszego od kogoś, oznacza strach, że takiego jaki jesteś nikt nie pokocha.
Jakoś nie mogę się oprzeć skojarzeniu z tym, co kiedyś na temat prawdy powiedział ks. Tischner – Są trzy prawdy: świento prawda, tys prawda i gówno prawda. I tutaj chodzi chyba o ten trzeci rodzaj…
Oczywiście, że miłość ma bardzo wiele wspólnego z zazdrością i obawą, że coś stracisz. Prawdziwa miłość jest wierna. I musi być, bo jeśli stracę Ciebie, stracę wszystko! Chcę być tylko z Tobą i na zawsze. Nie „tak długo aż spotkasz kogoś innego”, nie „tak długo, jak obojgu nam będzie słodko, miło i wygodnie”, ale ZAWSZE!
Taka jest miłość.
Oczywiście, że miłość ma wiele wspólnego z przywiązaniem. I z brakiem miłości do siebie też. Z poświęceniem. Wybieram Ciebie i dlatego nie chcę bez Ciebie żyć. Nie potrafiłabym już.
I miłość zawsze jest darem. Nie zapłatą. Dlatego dla każdego, kto jest kochany prawdziwą, głęboką miłością, strach, że nie jest się tej miłości godnym, jest zupełnie oczywisty. Nie jestem godna niczyjej bezgranicznej miłości. Pewnie, że nie. Nikt nie jest. A jednak taka miłość istnieje. I dlatego dla miłości warto poświęcić życie. I dla takiej miłości warto żyć i o nią walczyć.